teisipäev, 28. veebruar 2017

Veebruari treeningraport

Ja märkamatult ongi 28 veebruarikuu päeva minevikku jäänud. No OK, peaaegu. Kui palju mul siis sel kuul jooksukilomeetreid kogunes? Sama suurusjärk, mis eelmisel kuul - 112,4 km (9h 14 min). Aasta aega tagasi olid vastavad näitajad 130,6 km ning 12h 1 min.

Üldjoontes võib rahule jääda, kuid eks arvestatav varu jäi sisse. Juubelipidustused võtsid oma aja (ettevalmistused ja tähistamine), töölgi sai võetud veidike lisakohustusi, mis kulutas märkimisväärselt energiat. Tekkis väsimus ning energiataseme langus. Küllap töökoormuse mõnetisel kasvul ja sellest tuleneval episoodilistes vajakajäämistes uneajas jms oli oma roll ka sellel, et kuu lõpus väikese viirusepoisi (või siis hoopis tüdruku?) külge sain. Õnneks ei midagi väga hullu, kuid treeningintensiivsust ja -koormust tuli alla lasta, et end veidike ravida. Päris terveks pole veel saanudki. Kurguvalu tundub möödanik olevat, kuid kahtlane nohu veel jätkuvalt kimbutamas. Kuid küll ka see ihuviga alistatud saab! Isegi kaua suutsin terve püsida. Asi seegi!

Märtsikuus proovin tublim olla. :P

laupäev, 25. veebruar 2017

EV 99

Eile osalesin Marathon100.com poolt korraldataval Suunto Virtuaaljooksu EV 99 eril. Distantsiks sai tol pidupäeval valitud poolmaraton, kuna ma polnud juba ammu-ammu nii pikka distantsi joostes läbinud. Viimane poolmaraton oli mul kavas eelmise aasta esimesel oktoobril Tartu Linnamaratonil...

Igatahes, senise elu 16. järjekorranumbriga poolmaraton sai läbitud ajaga 1:48:21. (Täpsustuseks: läbida tuli 21,2km) Kui nüüd toda resultaati vaadata, siis kindlasti olen võimeline märksa paremaks, kuid kuna olen hetkel veidike tõbine (nohuke ja õrnalt valus kurk), siis ei hakanud punnitama ning kulgesin nö mugavustsoonis. Õnneks täna tervis halvem pole. Pigem tuli pikem jooksuots kasuks.

Oli selline paras väljakutse. Vürtsi lisas ka muutlik ilm - kohati pidi lausa silmad kinni jooksma, sest lumi tuiskas otse näkku. Tuulgi keerutas mõnuga. Soorituse alguses jäi mitmel korral napilt puudu, et oleks käinud mats ja maaühendus ehk pidi hoolikalt vaatama, kuhu jalga asetada. Lisaks jääle oli kohati ka päris paks, mõnesentimeetrine, lumekate. Ütleme nii, et nn normaalne inimene taolise ilmaga väga välja ei kipu. Jooksmise peale ta kohe kindlasti ei mõtleks. :D Aga mulle taolised ekstreemsepoolsed olud meeldivad, sest siis on hiljem ka midagi meenutada.



Järgmise korrani! :)

teisipäev, 14. veebruar 2017

Radissoni Tandemjooks 2017

Need trepid... ;) (Mina kollase spordisärgiga) Foto: Tallinna Tõusujooksusari FB
Ahoi!

Niisiis. Praegusel hapukurgihooajal siiski üht-teist ikka toimub kah. Minagi osalesin järjekordsel trepijooksuvõistlusel ning siinkohal väike lühikokkuvõte.

Eile toimus Saucony Trepijooksusarja II osavõistlus - Radisson Blu Sky Tandemjooks. Korruseid taaskord kokku 26, nagu ka Olümpia hotellis (blogipostitus), kuid katseid sel korral vaid üks. Täpsemalt formaadi jms kohta loe Jooksja.ee artiklist.

Kuidas minul läks?

Ütleme nii, et täitsa rahuldavalt, kuid ideaalis oleks saanud ka parema etteaste teha. Ajaks tuli 2:24, mis üldarvestuses tähendas 55 trepijooksja konkurentsis kuuenda koha jagamist. Samas, kolmas poodiumikoht jäi vaid 5 sekundi kaugusele. Tiimide arvestuses (M+M) õnnestus aga 12 meeskonna konkurentsis kirja saada võrdlemisi kindel 2. koht, mis oli positiivseks üllatuseks.

Mille taha jäi parem lõppresultaat?

Noh, eks ikka mehe enda taha. :D

Aga kui tõsisemalt rääkida, siis juba soojendusel oli tunda, et jalad (eeskätt säärelihased) polnud just parimas konditsioonis ning organismis oli lisaks väikene väsimus. Muidu soojendus oli sel korral märksa intensiivsem. Esmalt 2 km tempoka(poole)t jooksu, veidike võimlemist ning vahetult enne starti ka mõned lahtijooksud. Lihased sai päris soojaks. Jooksu alustasin aga taaskord liiga uljalt ning umbes poolel maal olin jalad kinni suutnud joosta ning tänu sellele tuli distantsi teine osa oluliselt aeglasem. Esimese 13. korruse läbimiseks kulus aega 1:04, ülejäänud kuraditosina korruse läbimine möödus ülivaevaliselt (1:20) ning sääred olid läbi nagu Läti raha...

Kuidas saada paremaks trepijooksjaks?

Lühidalt öeldes - senisest rohkem peaks tegema nö erialast trenni, mida osaliselt lisaks tavajooksule olen küll juba veidike teinud (eeskätt Teletorni trepitreeningud). Erinevad jõuharjutused (nt kükid jms) ei teeks vast samuti halba. Ühesõnaga, arenguruumi on (õnneks) mitmel tasandil (nt õige tempovalik, kätetöö jms). Samas, olen trepijooksus alles suhteliselt algaja ning eks organismile peab samuti natukene aega harjumiseks andma. Trepijooks minu jaoks hetkel siiski pigem kõrvalalaks, mis aitab tavapärasesse treeningrütmi vaheldust tuua. Ala aga on aina rohkem meeldima hakanud, seega eks näis, mida tulevik toob. Ega ju Roomatki ehitatud ühe päevaga. Ikka kivi-kivi haaval. :)

Järgmine võistusstart

Veebruarikuus enam ühtegi võistlust kavas pole. Siiski, 24.02 tähistan EV 99. sünnipäeva sportlikult, osaledes Marathon100.com poolt korraldataval Suunto Virtuaaljooksul. Distantsiks poolmaraton.

06.03 plaanis Swissoteli Ühisjooks. Kuus päeva hiljem Vinni-Rakvere Talvejooksu viimane etapp ning 25.03 kauaoodatud Stockholmi Tunnelijooks (8K), mis täidab eeskätt meelelahutuslikku eesmärki. Alates aprillikuust läheb graafik tihedamaks.

Okas päkka!

pühapäev, 5. veebruar 2017

Vinni-Rakvere Talvejooks 2017 (II etapp)

Stardinumbrit 1 polnudki veel seni rinnale kinnitanud...
Privetik!

Täna testisin taaskord oma hetkevormi jooksurajal, osaledes Vinni-Rakvere Talvejooksu 10 000 meetri II etapil. (Kes pole veel lugenud, siis meenutus sama võistlussarja avaetapist)

Etteruttavalt võib öelda, et jällegi läks päris hästi - lõpuajaks fikseerisid ajamõõtjad 36:51 (isiklik rekord 35:51) , mis on 37 sekundi võrra parem resultaat võrreldes 8. jaanuariga. Minu hinnangul olid rajaolud veidike raskemad, kui I etapil. Samas, seda ainult grammikese-paari võrra. Pidi ettevaatlikult vaatama, kuhu jalga asetada. Keskenduda oli vaja terve pingutuse vältel. Õnneks ei kukkunud ega libisenud, kuigi tõusukestel ning lahtisel lumel jättis pidamine pahatihti soovida. Lisaenergiakulu võrreldes tavapäraste jooksutingimustega. Siiski, viimased kaks kilomeetrit kulgesid juba lumevabal asfaldil, kus oli lausa lust joosta. See asjaolu kajastus ka kilomeetriaegades (andmed Polar M400 pulsikellast):

1. km - 3:39,5
2. km - 3:35,5
3. km - 3:44,2
4. km - 3:42,8
5. km - 3:41,7
6. km - 3:44,7
7. km -3:42,4
8. km - 3:48,6
9. km - 3:32,9
10. km - 3:33,2

Paremusjärjestuses sain täna 7. koha (osalejaid kokku 61), kusjuures kuni 8. kilomeetripostini olin koha võrra kehvemal positsioonil. Esitusega võib üldjoontes rahule jääda. Ega varu väga sisse ei jäänudki sel korral, kui nüüd päris aus olla. Loodetavasti 12. märtsiks, mil kavas sarja viimane etapp, õnnestub vormikõverat veelgi paremaks timmida. Näis.

Sel korral olid stardis mitmed tugevad jooksuklubide välejalad ning tase oli märksa tugevam. Üldvõitjaks tuli muljetavaldava ajaga 33:33 kaheaastaselt võistluskeelult seoses keelatud ainete tarvitamisga (st doping) naasnud Ilja Nikolajev. Täpsemalt loe SIIT!

Sarja kokkuvõttes olen enne viimast, otsustavat, etappi liider. Vahe lähima jälitajaga, kelleks vanameister Raido Raspel, hetkel 49 sekundit, teistega natukene kindlam. Ehk siis, kõik veel jätkuvalt lahtine, kuid teda jälgin viimasel osavõistlusel arvatavasti eriti tähelepanelikult ning proovin hambad ristis oma edumaad säilitada või siis ideaalis ka suurendada. Samas, ka tugev Cris Poll, kes mind täna 8 sekundiga edestas, võib veelgi kõvema aja paugutada. Eeldused on tal selleks igatahes olemas, seega ka temaga ei tohi vahe liiga pikaks käriseda. Hetkel mul ta ees edumaa 2 minutit ja 32 sekundit. Tõotab tulla põnev jooks! Can`t wait!

Tšau-pakaa!

laupäev, 4. veebruar 2017

Jaanuari treeningraport

Ahoi!

Jäädvustaks siinkohal lühidalt oma jaanuarikuu sportimisstatistika.

Jooksukilomeetreid kogunes kokku 108,6 ehk 9 tundi ja 6 minutit vudimist. Võrdluseks. Eelmisel aastal samal ajal olid vastavad näitajad 145,8km ja 14h ning 6min jooksmist.

Nädalas korra käisin ka suplemas-ujumas ning niisama saunatamas jms, mis aitab vaimu ja keha lõõgastada tekkinud pingetest ja negatiivsest energiast, mida kahjuks siiski jätkuvalt aeg-ajalt koguneb. Ühesõnaga, lõõgastuda on kah ikka vaja, kui vähegi võimalik. Õnneks on mu praegune tööandja liitunud MTÜ Spordiseltsi poolt pakutava teenuspaketiga, mis võimaldab ettevõtte töötajatel kas tasuta või väga soodsatel tingimustel oma tervise heaolusse panustada. 1x nädalas saab tasuta ujumas käia septembri keskpaigast kuni maikuuni. Tasuta saab end kirja panna ka nt Järvejooksude ja Linnajooksude sarja, Viljandi järvejooksule, Tartu Jooksumaratonile, Maijooksule, Stamina Tervisejooksu ja -kõnni sarja, Kõva Mehe Jooksule, Tartu Linnamaratonile/Sügisjooksule, Stamina Vana-aasta jooksule-maratonile ning ka Saaremaa Kolme Päeva jooksule. Lisaks veel mitmed erinevad suusa-, jalgratta- , rulluisu- ja orienteerumis- ning seiklusspordi rahvaspordiüritused, millel pikemalt peatuma ei hakka. Spordiklubide (jõusaalide) kuumaksed on samuti soodsa hinnaga. Ja veel palju muud.

MTÜ Spordiseltsi aastamaksuks on 13 eurot, esmakordse liitumise tasu on lisaks veel 6 eurot ehk siis aktiivsetele spordihuvilistele tuleb siit ikka vägagi kopsakas kokkuhoid osalustasude arvelt. Poolaastas on täisliikmel kasutada veel ka 40 euro suurune sporditeenuste hüvitis nende teenuspakkujate jaoks, kes Spordiseltsi koostööpartnerid ei ole. Pole paha või mis? Igatahes, kel tekkis huvi, siis tasuks asja lähemalt uurida.

NB! Lisaks täisliikme staatusele saab noorliikmeks võtta ka oma kuni 18-aastaseid lapsi.

Ahjaa, trepijooksu olen samuti vaikselt teinud, sh 3 trenni Tallinna Teletornis. Vahelduva eduga ka veidike ÜKEt (üldkehalist ettevalmistust oma keharaskusega). PS! Palun mitte segamini ajada ÜKT-ga. :D

Ega rohkem midagi raporteerida polegi. Kevadel hakkan arvatavasti ka taaskord jalgrattaga tööl käima, mis tähendaks ca 25km per päev vuramist. Abiks ikka! :)

Mida toob veebruarikuu?

Lisaks sellele, et mul 8. veebruaril täitumas juba 2,5 dekaadi (jube-jube kuidas aeg ikka viimasel ajal lendab :D) siin maamuna pääl, siis treeningkoormuses väga suurt tõusu hetkeseisu järgi ei tohiks tulla, kui üldse. Suuremat rõhku proovin panna ÜKE-le, lisaks plaanis teha esmakordselt ka mõned kiiremad lõigutrennid sisetingimustes (Lasnamäe Kergejõustikuhallis). Pluss trepijooksutrenn nö vahelduse mõttes ning ujumine. Muidugi ka tavajooks välistingimustes. Üldiselt mingeid konkreetseid kilomeetreid taga ei aja. Sporti teen siiski eeskätt tugeva(poolse) tervise nimel ning mõtete korrigeerimiseks. Konkreetne treeningkava jätkuvalt puudub - lähtun eeskätt enesetundest. Ühesõnaga, kordan, no pressure. Mingit tõestamisvajadust mul kellelegi pole. Need ajad vast juba ammu möödas. Tegemist mul ju siiski nö vahehooajaga, kus põhirõhk pigem muudel aspektidel kui tulemus jooksurajal.

Aga nüüd, kallis lugeja, viska nutitelefon nurka või lülita läpakas-arvuti kinni, võta pereliikmed kaasa ning minge ja võtke üheskoos (soovitavavalt värske õhu käes) ette midagi toredat ja meeldejäävat!

Järgmise korrani!

kolmapäev, 1. veebruar 2017

Olümpia Topeltsprint 2017

Autasustamisel Foto: Tallinna Tõusujooksusari FB

Cко́лько лет, cко́лько зим!


Üleeile, 30.01, toimus mu kauaoodatud debüüt trepijooksjana. Jah, lugesite õigesti - mõni hull ka jookseb treppidel, mitte ei kõnni-astu nn normaalse inimese kombel. Lifti kasutamisest rääkimatagi...

Igatahes. Mõõduvõtt toimus Radisson Blu Hotel Olümpias. Distantsiks 26 korrust, mis tuli läbida tunnise ajaakna jooksul kahel korral. Lõpptulemusena läks kirja katsete koguaeg. Elektrooniline ajavõtt toimus SI-kiipidega. (Ah, et mis imevigurid need veel on, küsite? Noh, eks minagi puutusin taolise ajavõtulahendusega kokku esmakordselt. Orienteerujatele peaks too süsteem vast tuttav olema - kiip käib näpu otsa, stardis näpukiip esmalt nullitakse ja enne treppidevallutust tuli see asetada stardilugejasse, misjärel aeg tiksuma hakkas. Viimasel korrusel tuli toosama kiibike sisestada lõpulugerisse ning võistlusaeg seiskus. Seejärel loeti II korrusel asuvas võistluskeskuses kiibilt aeg maha ning enne teist katset tuli kiip taaskord nullida. Protsess kordus. Lihtne!)


Ajavõtukiip

Esimene katse läks mul tundmatutel treppidel veidike nässu - alustasin liiga ambitsioonikalt, tekkis väsimus ja tehnika lagunes ning ühtlane rütm kadus. Aga noh, eks esimene vasikas pidavat ju ikka aia taha minema. Ajaks 2:22.

Teine üritus oli juba lootustandvam. Õnnestus hoida enam-vähem ühtlast kiirust-tempot. Aeg 3s parem - 2:19. Siiski, ise tundsin, et varu jäi veel sisse ning arenguruumi piisavalt. Nüüd olen kogemuse võrra rikkam.

Järgmisel korral pean tegema kindlasti paremini soojendust, sest seekord oli see võrdlemisi pinnapealne. See kajastus ka esituses. Rohkem rõhku panna lahtijooksudele-kiirendustele.

Positiivseks üllatuseks oli teine koht oma vanuseklassis. Ajaga 4:41 jagasin kokkuvõttes 6. kohta. Osalejaid oli 61, kellest 12 õrnema soo esindajad.

Üldvõit läks koguajaga 3:52 kogenud tugevale trepijooksuässale nimega Rauno Tiits, kes ainsa võistlejana alistas "maagilise" 2 minuti piiri. (Mõlemad katsed 1:56, mis ühtlasi ka uueks rajarekordiks) Mullu pidi võitja samal võistlusel leppima II kohaga. Hea töö! Jooksja.ee artikkel

Medal
Võistlus oli korraldatud ladusalt ning kõik sujus. Valitses positiivne ja sõbralik amtosfäär. Auhinnalaudki (nutikindad, saunalinad, jõusaali priipääsmed, vitamiinid jms), mis osavõtjate vahel välja loositi, oli rikkalik. Tänud korraldusmeeskonnale ja sponsoritele. Oli igati meeldejääv, kuigi füüsiliselt raske ja intensiivne, mõõduvõtt. Soovitan!

Järgmine osavõistlus toimub juba 13.02 - Radissoni Paarisjooks. Täpsem info SIIT!

Minu järgmine võistlusstart on aga juba tuleval pühapäeval, kolm päeva enne oma 25. juubelit, Vinni-Rakvere Talvejooksul.

Püsige lainel!